• Tervetuloa foorumille Keikarin foorumi.
 

Uutiset:

Foorumi on vihdoin päivitetty. Palautetta pyydetään mailitse: infoATkeikariPISTEcom, kiitos.

Päävalikko

Brooks Brothers

Aloittaja rjs, 15.10.10 - klo:20:56

« edellinen - seuraava »

shepard

Ei tule mitään lisäkuluja, jos lähetyksen tullaa itse. Fedex antaa tarvittavat tiedot tullausta varten. Tullauksen voi hoitaa netissä. Kun tullimaksut on hoidettu, Fedexille lähetään sähköpostilla vapautausdokumentti. Luonnollisesti Fedex toimittaa paketin kotiin saakka. Itse sain pakettini vielä samana päivänä, kun tämä luovutukseen oikeuttava dokumentti oli saapunut heille. Sähköpostilla asiat sujuu mielestäni parhaiten.

Omien kokemuksien mukaan Fedex on kehnoista parhaimpia. Nopeus on suhteellista. Moni lähettäjä laittaa paketin standardina (mm. Herring Shoes, UPS standard), jolloin se kulkee sangen hitaasti.

konda

Kuten aiemmin keskusteltu, on Federaali paskin suurimmista kuriireista Suomessa. Vain GLS on huonompi.

vapa

Lainaus käyttäjältä: shepard - 28.06.12 - klo:22:32
Omien kokemuksien mukaan Fedex on kehnoista parhaimpia. Nopeus on suhteellista. Moni lähettäjä laittaa paketin standardina (mm. Herring Shoes, UPS standard), jolloin se kulkee sangen hitaasti.

Minulle UPSi on toimittanut herringiltä ja yooxilta sangen nopeasti. Kuriiritkin olleet fiksua sakkia.

koneistaja

Brooks Brothersin extra slim fit ei ollut niin slimmi kuin olisin toivonut. Toki en ihan hirveästi yllättynyt tästä. Paita on muutenkin selvästi amerikkalaiselle vartalolle tehty, sillä hauiksille on jätetty ns. riittävästi tilaa. Kavennukseen siis.

Salama

Laskin piruuttani sähköpostistani, montako viestiä Brooks Brothers on spämmännyt tämän 40 % alen aikana: 20 kappaletta. Joku roti nyt saakeli...

konda

Jenkkisaitti. Jenkit ovat mestarispämmäjiä.

Riki Sorsan veli

Kyl täälläkin osataan

konda


MrMan

Menin lankaan ja tilasin pari Bb:n regular fit pellavapaitaa kesäksi, mutta paitaan mahtuisi pari meikäläistä vaikka aika skrode olenkin. Kai se on uskottava, että regulaari jenkki on tätä nykyä 400 paunainen.

koneistaja

Lainaus käyttäjältä: Skimpole - 05.07.12 - klo:19:57
Lainaus käyttäjältä: koneistaja - 05.07.12 - klo:14:35
Brooks Brothersin extra slim fit ei ollut niin slimmi kuin olisin toivonut.

Eihän se ihan ihonmyötäinen ole, mutta minä ainakin olen tyytyväisempi BB:n ESF OCBD -paitoihin kuin esimerkiksi Modern Tailorin paitoihini, vaikka ne istuvatkin vähän paremmin.

ESF menee hyvin neuleen alla ja ilman neuletta housujen päällä. Lisäksi BB:n oxford-kangas on aika hyvää ja paranee vain pesujen myötä (tosin kutistuu myös vähän) ja kaulukset & kalvosimet ovat omaa luokkaansa: itse en ainakaan ole onnistunut speksaamaan MT:ltä läheskään vastaavia.
Eihän sen ihonmyötänen tarvitse ollakaan, jos olisi edes lähempänä TM Lewinin fully fitted tasoa, niin olisin tyytyväisempi. Jostain syystä hauiksien kohdalta paita on jopa vähän säkkimäinen. Lieneekö syytä treenata vähän.

Uunottaja

Kyllä kaiken BB:ltä tulevan joutuu ompelemaan kerran tai kahdesti.

Arska

Mitä vikaa on valmispaidan istuvuudessa?
Suositellaan täysraittiutta.

Uunottaja

Lainaus käyttäjältä: Arska - 07.07.12 - klo:18:04
Mitä vikaa on valmispaidan istuvuudessa?

En nyt ihan tiedä pyritkö ansoittamaan tällä, mutta tuskinpa monikaan nyt silti edes odottaa vaatekappaleen istuvan suoraan kaupasta. Itse olen löytänyt tasan kaksi merkkiä, jotka sopivat suoraan päälle ja omaavat täydellisen hianpituuden - Barba Napolin Black Label ja SuitSupplyn extra slim fit.

supera

Onko tietoa  Golden Fleece-malliston pukupaitojen leveyksistä?
Off. James 'Jimmy' McNulty: You know what they call a guy who pays that much attention to his clothes, don't you?

Det. William 'Bunk' Moreland: A grown-up.

Salama

Toimiikos muilla Brooks Brothersin verkkokauppa kunnolla, oletteko tilanneet?

Minulla on ollut omituisia ongelmia, tilaukset eivät mene läpi ilman asiakaspalvelun apua. Nyt sitten pamahti mailiin tilausvahvistus viime syksyn alennusmyynneistä :D