Keikarin foorumi
18.05.13 - klo:20:56 *
Tervetuloa, Vieras. Ole hyvä ja kirjaudu tai rekisteröidy.

Kirjaudu käyttäjätunnuksen, salasanan ja istunnonpituuden mukaan
Uutiset: Helsinkiin suunnitellaan foorumin miittiä:

http://www.keikari.com/foorumi/index.php?topic=3364.0
 
   Etusivu   Ohjeet Haku Kalenteri Kirjaudu Rekisteröidy  
Sivuja: 1 ... 244 245 [246] 247 248 ... 389   Siirry alas
  Tulostusversio  
Kirjoittaja Aihe: Satunnaisia kysymyksiä  (Luettu 311953 kertaa)
Maira
Legenda
*****
Viestejä: 2716



Profiili
« Vastaus #3675 : 14.07.12 - klo:09:37 »

^ Samaan törmäsin itse eilen.

Olisiko tämä muuten hyvä ostos, postikulut olisivat kohtuulliset: http://www.ebay.com/itm/Allen-Edmonds-Bergamo-Brown-Leather-Loafers-Slip-On-Shoes-Mens-Size-9-D-/271000172795#ht_1804wt_689

Tai nämä: http://www.ebay.com/itm/ALLEN-EDMONDS-Hanover-brown-leather-DRESS-LOAFERS-sz-9-D-/180923352598#ht_1175wt_855
tallennettu

Luuserit valittaa aina.

"En hyväksy mielipidettänne, mutta tulen kuolemaani saakka puolustamaan teidän oikeuttanne ilmaista se." -Evelyn Beatrice Hall
danius
Legenda
*****
Viestejä: 1803



Profiili
« Vastaus #3676 : 14.07.12 - klo:10:17 »

Varis: ei ole kyseisistä kengistä kokemusta. Joskus olen harkinnut samoja kenkiä metsäkengiksi, eli siis retkeilyyn ym. maastossa samoiluun. Jostain luin että kenkä on kova, ei iskunvaimennusta tai mitään. Toisaalta jos haluat kävelykenkää, niin eihän niissäkään mitään lenkki- tai vaelluskengän ominaisuuksia ole. Myös kengän nahkaa jossain keskutelussa parjattiin, kostuessaan muutaman kerran alkaa "kuoriutua". En sitten tiedä, en tunne ketään joka olisi kenkää käyttänyt. Passasin kuitenkin itse, ja ajattelin metsäkengiksi hommata vaikka käytetyt maiharit. Kaupunkikäyttöön nuo ovat mielestäni vähän turhan army.
tallennettu

I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.
_ a m _
Legenda
*****
Viestejä: 1041



Profiili
« Vastaus #3677 : 14.07.12 - klo:13:39 »

Tilaanko Barbourin Moranin mustana vai sinisenä?
tallennettu
Jami
Ylläpitäjä
Legenda
*****
Viestejä: 3374


jamisstudio@hotmail.com
Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #3678 : 14.07.12 - klo:15:45 »



Varusteleka myy tuollaista jalkinetta nimellä US Service Shoes, Type II, repro. Olen kerran pari noita Lekan liikkeessä ihaillut ja ovat pienoisesta järeydestään huolimatta mielestäni harvinaisen asiallisen näköiset jalkineet.

Jalkineitten laatu kuitenkin mietityttää, ja kuulisin mielelläni käyttökokemuksia jos jollakulla on sellaisia jakaa. Syys- ja talvijalkineeksi nuo taikka jotkin vastaavat olen todennäköisesti hankkimassa, joten kenkien olisi mitä todennäköisimmin hyvä kestää käyttöä.
Nyt olen aika varma että jollakin keikarilaisella on tälläiset, mielestäni vuosi pari sitten niitä esiteltiin. Koitetaan saada päähän kuka oli se käyttäjä.

EDIT: http://www.keikari.com/foorumi/index.php?topic=497.msg22775#msg22775
Eli koita saada Dandylion kiinni ja kysyä käyttökokemuksia nyt kun kengät ovat ehtineet käyttöä varmasti näkemään.
« Viimeksi muokattu: 14.07.12 - klo:15:49 kirjoittanut Jami » tallennettu

Hyvää ja eettistä lihaa: http://www.kuusikorpi.fi
Alex Entwistle
Legenda
*****
Viestejä: 2664


Hipsteri


Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #3679 : 14.07.12 - klo:15:58 »

Tuossa näytti lukevan myös, että Barballa olisi moiset.

Todella rouheat buutsit farkkujen kaveriksi. Eivät mitenkään liian militaristiset.
tallennettu

Something To Put On

Mopon pitää antaa keulia kunnolla. -ivyman
Jollain saatanan donhuonolla on Trickersit. -ivyman
Barbour on muutenkin hipsterimerkki. -uros (good night, sweet prince)
danius
Legenda
*****
Viestejä: 1803



Profiili
« Vastaus #3680 : 14.07.12 - klo:16:50 »

Alko ehkä itteekin kiinnostaan. Kertokaa kokemuksia tosiaan jos jollain on pidemmästä käytöstä. Nuo Bexleyn enfieldien sijasta? Taitavat silti painia vähän eri painoluokassa.
tallennettu

I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.
Alex Entwistle
Legenda
*****
Viestejä: 2664


Hipsteri


Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #3681 : 14.07.12 - klo:16:58 »

Enfieldit on noihin verrattuna paljon sliikimmät ja niitä voi käyttää vaikka harmaiden flanellien kanssa tarvittaessa. Noi Lekan saappaat on taas ihan eri sarjaa rouheudessa. Luultavasti parhaimmillaan rehellisissä katuseteissä erityisesti workwearissa.
tallennettu

Something To Put On

Mopon pitää antaa keulia kunnolla. -ivyman
Jollain saatanan donhuonolla on Trickersit. -ivyman
Barbour on muutenkin hipsterimerkki. -uros (good night, sweet prince)
danius
Legenda
*****
Viestejä: 1803



Profiili
« Vastaus #3682 : 14.07.12 - klo:16:59 »

Onko sulla Alex ne enfieldit? Olen harkinnut tulevaksi syksyksi. Jos niin millaisia kokemuksia?
tallennettu

I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.
Varis
Kisälli

Viestejä: 45



Profiili
« Vastaus #3683 : 14.07.12 - klo:17:54 »

Täällä heräsi oitis kiinnostus myös noihin Enfieldeihin, mutta oletettavaa omaa kokoa (UK 13) ei tietenkään löydy. Jos joku osaa ehdottaa suunnilleen samassa hintaluokassa liikkuvia vaihtoehtoja, olen kovin kiitollinen. Isoa kokoa tosiaan haetaan ja ruskea väri on plussaa.

Edit. Pistetääs tähän nyt vielä, että olen myös katsellut chelsea boots -tyylisiä jalkineita. Ovatko koruttomat mustat chelseat turhan formaalit arkikäyttöön vai syökö malli jalkineen juhlavuutta? Itse en näe ongelmaa mustissa chelsea bootseissa osana jotakin hillittyä talviasua. Onko mielipiteeni väärä?
« Viimeksi muokattu: 14.07.12 - klo:18:13 kirjoittanut Varis » tallennettu
_ a m _
Legenda
*****
Viestejä: 1041



Profiili
« Vastaus #3684 : 14.07.12 - klo:18:56 »

Onko sulla Alex ne enfieldit? Olen harkinnut tulevaksi syksyksi. Jos niin millaisia kokemuksia?

On sillä.

Itse hankin omani viime syksynä ja olen ollut kovasti tyytyväinen. Ovat paljon paremman näköiset luonnossa kuin B:n mallikuvissa ja toimivat aika monenlaisissa yhdistelmissä. Itse käytin flanellihousujen, paksujen chinojen, farkkujen ja jopa reisitaskuhousujen kaverina.

Uutena saapas on varsin jäykkä, mutta sisäänajon jälkeen mukavuus paranee. Noilla oli aluksi aika outoa esim. ajaa autoa verrattuna kesätennareihin.

Omassa parissa oli ongelmaa halkeilevan pohjasauman kanssa, mutta lienee aika pieni harmi. Bang for buck on Enfieldeissä aika verraton.
tallennettu
Alex Entwistle
Legenda
*****
Viestejä: 2664


Hipsteri


Profiili WWW Sähköposti
« Vastaus #3685 : 14.07.12 - klo:19:28 »

Juu kyllähän noi hyllystä löytyy. Ovat ihan jees hintaisekseen. Tullut käytettyä tosiaan kaiken mahdollisen kanssa käärityistä flanelleista farkkuihin. Monipuolisesti yhdisteltävät ja ottaa kiiltoa kivasti jos sitä kaipaa. Pohjan pito on hyvä jopa jäällä. Tosiaan bangia buckille.
tallennettu

Something To Put On

Mopon pitää antaa keulia kunnolla. -ivyman
Jollain saatanan donhuonolla on Trickersit. -ivyman
Barbour on muutenkin hipsterimerkki. -uros (good night, sweet prince)
salaryman
Legenda
*****
Viestejä: 1880



Profiili
« Vastaus #3686 : 15.07.12 - klo:11:30 »

Noista varustelekan kengistä: Ovat siis vanhaa mallia toisintavaa uusiotuotantoa ja markkinoinnin kohderyhmänä ovat ihmiset joille armeijakama, erityisesti WWII on kova juttu. Näissä kuvioissa autenttisuus on prioriteeteissa ykkösenä ja koska potentiaaliset asiakkaat tuppaavat olemaan fanaattisen asiantuntevia, tuotteet pitää mallintaa pilkuntarkasti tikkisauman pituutta myöten.

Tämä tarkoittaa sitten sitä että myös heikkoudet on kopioitava; Jos originaalissa käytettiin korvikemateriaalia niin sitten myös kopiossa pitää käyttää korviketta.

Kenkinä nuo ovat kärjistetysti kuin alkuperäinen sotajeeppi autona; Tekee sen mihin se oli alunperin suunniteltu ja valmistettu mutta jonkin verran kehitystä on tapahtunut sitten 40 luvun. Metsäkengiksi en itse noita hankkisi koska mielestäni metsäkenkien tärkeimmät ominaisuudet (nilkan suojaaminen, vedenpitävyys, pito) toteutuvat nykyaikaisemmissa kengissä paremmin, tosin ainakin joissain vibram pohjissa on taipumusta kovettua pakkasilla aivan hengenvaarallisen liukkaiksi.

Kova joustamaton pohja voi tietää asvaltilla kipeitä jalkoja. Mutta omalla tavallaan tyylikkäät varsikengät ja näyttävät varmasti hyviltä asiallisesti huollettuina ja yhteensopivan asukokonaisuuden kanssa.

Doc Martensilla on samantyylisiä varsikenkiä jotka ovat varmasti mukavampia jaloille.
tallennettu

"It's nice to be important but it's more iportant to be nice" John Cassis
Schnitzel
Flanööri
**
Viestejä: 335


Profiili
« Vastaus #3687 : 15.07.12 - klo:12:17 »

Olen myös joskus kaupassa hypistellyt noita Lekan kenkiä. Mukavan näköinen kenkähän tuo on ja oikein passeli edellisissä viesteissä mainittuihin käyttötarkoituksiin. Itselläni kengät jäivät hyllyyn, sillä  nahka oli aika muovisen oloista.
tallennettu
danius
Legenda
*****
Viestejä: 1803



Profiili
« Vastaus #3688 : 15.07.12 - klo:12:37 »

Jos kenkä ei ole hyvä jalalle siinä tarkoituksessa johon sitä harkitsee, ei sitä kannata hommata. Turhaa näyttää hyvältä metsässä wwII henkisessä meiningissä, jos kävely ei onnistu. Taidan katsella jotain muuta, vaikka Doc Martenseja tai ehkäpä red wings?
tallennettu

I´m not a snob. I´m exclusive! - Frasier Crane.
Ukki
Edistynyt
*
Viestejä: 131


Profiili
« Vastaus #3689 : 15.07.12 - klo:13:02 »

Jos kenkä ei ole hyvä jalalle siinä tarkoituksessa johon sitä harkitsee, ei sitä kannata hommata. Turhaa näyttää hyvältä metsässä wwII henkisessä meiningissä, jos kävely ei onnistu. Taidan katsella jotain muuta, vaikka Doc Martenseja tai ehkäpä red wings?

Docit ovat sitten ehkä maailman liukkaimmat kengät metsässä ja niljakkeissa. Myös talvikäytössä mahdottomat - se pohjahan on lähes sileä ja esim. sisältä ulos kulkiessa saa varautua kaatumiseen. Muutamia pareja ollut sekä Made in England (90-luku), Made in China (nykyiset valmistukset) että vintage (viimeiset joita tehdään Englannissa) -malleja ja samaa ongelmaa kaikissa. Kiinalaisissa on välituki (ompeleiden alla?) korvattu pahvisella - ainakin se suli pois yhdessä talvessa ja pohjat irtosivat. Solovair valmistaa vielä vanhalla tavalla niitä "alkuperäisiä" Doceja Englannissa, oxbloodit ovat vieläpä erittäin upeaa jälkeä (jumpthegunin verkkosivuilta voi tilata).
Red Wingsit ovat tosiaan jo askelta paremmat kauttaaltaan.

Pakko tähän muuten sanoa että parhaat vaelluskengät (ei tosin Lapin kivikoissa mutta etelässä pyöräillessä / vaeltaessa, metsiköissä) ovat... Crocsit... vedenpitävät seals-sukat tai ilman. Kastuminen ei haittaa, pito on uskomattoman hyvä ja pohjat ovat niin lähellä oman jalan tuntumaa että nilkat ei käänny tai taivu... tosin kevyt vaeltaminen on muutenkin lähellä sydäntä.
tallennettu
Sivuja: 1 ... 244 245 [246] 247 248 ... 389   Siirry ylös
  Tulostusversio  
 
Siirry:  

MySQL pohjainen foorumi PHP pohjainen foorumi Powered by SMF 1.1.15 | SMF © 2006-2009, Simple Machines Validi XHTML 1.0! Validi CSS!