Uutiset:

Foorumi on vihdoin päivitetty. Palautetta pyydetään mailitse: infoATkeikariPISTEcom, kiitos.

Päävalikko

Kellot

Aloittaja Jaguar, 14.01.09 - klo:19:00

« edellinen - seuraava »

salaryman

Kiitokset kommenteista, ilmeisesti Seikoa voisi kutsua leikkisästi kellomaailman Toyotaksi, merkiksi joka ei herätä laajemmalti intohimoja mutta on silti monelle helppo valinta kun tarvitaan arkipäivän puurtaja.

Itsellä ei kelloihin ole mitään sen kummempaa tunnesuhdetta, onpahan funktionaalinen asuste jonka luotettava toiminta on tärkeämpää kuin status eli hakusessa on riittävän hyvää sopivaan hintaan.

Ja tuo pepsi-bezel puhuttelee ulkonäöllään.

Puvun kera nähdyistä kronoista puheenollen, mitä ajatuksia herättää Jorg Gray 6500 jollainen sanotaan löytyvän Obaman ranteessa? Kelloahan mainostetaan US Secret Servicen virallisena kellona, seikka joka kutkuttaa kummasti sisälläni olevaa ikuista pikkupoikaa.

"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Laurentius

^ jees.

secret service tosiaan lahjoitti Obamalle tällaisen ja joskus aikanaan näin hieman vaivaa selvittääksenikin mikä kello ranteessaan on.

Tämän tarinan ja omien fetissieni vuoksi tämä onkin itse asiassa ainoa kvartsikello, jonka hankinta on ollut yhden hiirennäppäyksen päässä. Päätin kuitenkin säästää hankinnan jonkin mahdollisen Washington-vierailun yhteyteen. En tällä haavaa odota kutsua valkoiseen taloon, mutta uskoisin myytävän joissain museo- tai nähtävyyskaupoissa.

Cisne36

Lainaus käyttäjältä: salaryman - 22.06.15 - klo:21:11
Kelloahan mainostetaan US Secret Servicen virallisena kellona...

Ja mä niin luulin, että Timex on se ainoa virallinen pressakello jenkeissä...

Tumppi$

Eipä ole huono vaihtoehto ns. "pukukronoksi" IWC:tä huomattavasti kohtuullisemman hintaiset Junghans Max Bill- tai Meister Chronoscope mallit. Bauhausilaista tyyliä:







VASTATUULEEN!

Co-re

Max Billit on pirun hienoja. Olisi pitänyt poistaa silloin joskus kun Wanhat Warikset piti poistomyynnin ja noita sai muistaakseni reilusti alle puoleen hintaan. Aina jaksaa huvittaa, miten MrPorter kauppaa noita röyhkeään ylihintaan: http://www.mrporter.com/en-fi/mens/designers/junghans

Tuli tuosta Obaman kellosta mieleen, että onko olemassa yhtään suurempaa rannekellovalmistajaa joka tekisi koneistotkin USA:ssa? Tai edes pienempää? Swiss made on jotenkin huvittava kun sille annetaan niin suuri arvo, että muidenkin maiden valmistajat tekee kellonsa Sveitsissä - just because.

salaryman

Eipä taida löytyä enää ensimmäistäkään kokonaan made in USA kelloa, ainakaan sarjavalmisteisena. Hamiltonia olisin veikannut mutta sekin näyttää olevan nykyään osa Swatch grouppia ja käyttää emoyhtiön mekaniikkaa.

Webistä löytyi aihetta käsittelevä blogikirjoitus: http://www.americanologist.com/2014/12/update-10-made-in-usa-watch-brands-watch-where-your-watch-is-made/

Sveitsiläiset ovat kyllä onnistuneet mainiosti kellotuotantonsa brändäämisessä ja varmaan osasyynä on sekin että 70-luvulla moni perinteinen kellopaja heitti pyyhkeen kehään kvartsikellojen invaasion alla ja jätti nicheen tilaa.

Swatch groupin omistuksessa on aika hieno "kellokokoelma", konsernin omistuksessa kun on Breguet, Harry Winston, Blancpain, Glashütte Original, Jaquet Droz, Léon Hatot, Omega, Longines, Rado, Union Glashütte, Tissot, Balmain, Certina, Mido, Hamilton, Calvin Klein watches + jewelry, Swatch ja Flik Flak. 
"It's nice to be important but it's more important to be nice" John Cassis

Tumppi$

^ Kumma juttu muuten ettei kukaan tuo virallisesti maahan Blancpainia vaikka se Swatch Groupin alla onkin.. Toki markkinat ovat pienet, enkä itsekään kuulu hintojen puolesta ko. valmistajan kohderyhmään, mutta olisi niitäkin ihan mielenkiintoista nähdä joskus livenä.
VASTATUULEEN!

-Mars-

Just eilen katselin Nizzan kentällä Valkoleivän kelloja, eivätkä ne elävänä herättäneet minussa mitään kiinnostusta, vaikka yleensä kannatankin pikemminkin hillityä understatement -tyyppistä kamaa. Ehkä tääkin on "acquired taste"?
--
-Mars-

jworlin


ZB

#3909


Pukukellon ei tarvitse maksaa paljoa. Jäätävää vastinetta rahalle tarjoilee tietenkin Seiko, joutuu lyömään useamman tonnin tiskiin, että saa mitään vastaavaa muilta.

vhild

^ Cocktail Time? On kyllä hieno. Onko taulu valkoinen vai vaalean sininen?
"I, Sir, am an Englishman, and upon whatever ground I am standing, that ground by the Grace of God IS England."

ZB

Lainaus käyttäjältä: vhild - 04.08.15 - klo:22:42
^ Cocktail Time? On kyllä hieno. Onko taulu valkoinen vai vaalean sininen?

Jep, eli mallimerkinnältään SARB065. Riippuu valon suunnasta ja väristä, vaihtelee vaaleansinisen ja hopeisen välillä. Yhtä mielenkiintoista kellotaulua ei usein tule vastaan, sen sanon.

Jarmo

Eikös Orientinkin kellot tarjoa aika hyvää laatua hintaansa nähden? Harmi, että nykyään kellojen on muodikasta olla vähän isomman kokoisia. Seikon cocktail time ja Orientin bambino kiinnostavat, mutta 40mm halkaisija saattaa olla liian iso kapoiseen ranteeseeni.

Farmer John

Lainaus käyttäjältä: ZB - 04.08.15 - klo:22:45
Yhtä mielenkiintoista kellotaulua ei usein tule vastaan, sen sanon.

Riippunee katsojasta. Kyllä mä diggaan vieläkin omasta JLC:stä  :)

Laurentius

#3914
Lainaus käyttäjältä: ZB - 04.08.15 - klo:22:39

Pukukellon ei tarvitse maksaa paljoa. Jäätävää vastinetta rahalle tarjoilee tietenkin Seiko, joutuu lyömään useamman tonnin tiskiin, että saa mitään vastaavaa muilta.

Ymmärrän mitä haluat sanoa, ja tervetuloa, mutta haastan heti: miten määrittelet Seikon laadun vrt "useamman tonnin tiskiin" muilta merkeiltä? Esim. Omega Seamaster?

Toisekseen, yksikään pukukelloistani ei ole tainnut maksaa yli 600â,¬. Mutta siihen joukkoon kuuluu 14-18k kullattuja/kultaisia vintage Longines/Lecoultre/Omega -kelloja jotka kronometriluokassa, ja pitävätkin sen ajan.

Eli....?