Uutiset:

Foorumi on vihdoin päivitetty. Palautetta pyydetään mailitse: infoATkeikariPISTEcom, kiitos.

Päävalikko

Mitä tänään on päälläsi?

Aloittaja Ville, 18.03.09 - klo:19:24

« edellinen - seuraava »

Miguel

Lainaus käyttäjältä: A. Enqvist - 17.04.11 - klo:13:25
Kesäkalastuskauden avaus "maaseudulla" Brittiarmeijan villapaitaa elegantinpi ratkaisu olisi ollut kyllä vahakangas- tai tikkitakki, mutten omista kumpaakaan. Sopiva varustus pusikossa rymyämiseen.

I do say, old chap!

Hyvä meininki!

TheodoreMaul

Lainaus käyttäjältä: xevrad - 17.04.11 - klo:20:28

Tässä ensimmäinen kuvallinen postaukseni foorumille. Tämä oli asu itselläni tänään äänestämässä. Nahkarotsi sopi hyvin tuuliseen päivään.


Kivat kengät ja kaulaliina. En saa tältä näytöltä ihan selvää onko takki musta vai todella tummanruskea.

Lainaus käyttäjältä: A. Enqvist - 17.04.11 - klo:13:25
Kesäkalastuskauden avaus "maaseudulla" Brittiarmeijan villapaitaa elegantinpi ratkaisu olisi ollut kyllä vahakangas- tai tikkitakki, mutten omista kumpaakaan. Sopiva varustus pusikossa rymyämiseen.


Oikea meininki! En ottanut kuvia tänään, mutta henki oli sama. Kävin äänestämässä tweedit päässä ja päällä, muttei jalassa.
Bond mistrusted anyone who tied his tie with a Windsor knot. It showed too much vanity. It was often the mark of a cad.

Ville

A. Enqvist osoittaa kalastuksen olevan herrasmieslaji.

xevrad, harvoin näkee noin selkeälinjaista nahkatakkia - oiva löydös.
Pukimo Raivio: miesten käytetyt vaatteet - laatua järkihinnalla.
/

Jussi

Lainaus käyttäjältä: U-Haul - 17.04.11 - klo:19:55Tuohan on ihan hyvänmallinen tuo H&M:n tikkitakki. Katselitko Jussi Barbourin malleista sitä Firthiä?

Katselin toki, mutta oliivinväriset Firthit olivat valitettavasti loppu kun olin liipaisinta vetämässä. Nyt sitten mietin kuninkaansinistä toista mallia.
Kaikki villa tottelee rautaa.

Gaffer

Aika monet viime syksyn/talven Barbour-tikit taitaa olla loppuunmyytyjä, no tuleehan sieltä ensi syksynä uutta kehiin. Itseltä löytyy malli Akenside oliivina, joka on kiva malli, mutta ehkä sen rintataskut ei nappaa kaikkia. Toisaalta niillä on mukavasti formaaliutta vähentävä vaikutus.
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

kapten GT

Tikkitakki = torimyyjän takki ≠ formaali. Siis oli silloin kun olin lapsi 70-luvulla. Ja jollaista käytän itsekin. Eihän siitä nyt formaalia saa mitenkään.
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

Gaffer

Lainaus käyttäjältä: henrypitkin - 18.04.11 - klo:15:31
Tikkitakki = torimyyjän takki ≠ formaali. Siis oli silloin kun olin lapsi 70-luvulla. Ja jollaista käytän itsekin. Eihän siitä nyt formaalia saa mitenkään.

Ei toki, muotoilin väärin mitä tarkoitin. Siis jos vertaa sitä sellaiseen tikkitakkiin, missä on hyvin vähän mitään taskuja tai neppareita missään ja joka käy paremmin vaikka työtakiksi suorien housujen ja oxfordien kanssa.
"label whores for clothes that you can’t even see the label of"

U-Haul

Itse koen tämän omani jopa jollain tavalla vähän liiankin "formaaliksi" - menee tuossa kuvan yhdistelmässä omaan makuuni vähän kostyymin oloiseksi.

En tiedä mikä sen tekee, ehkä värin lisäksi rintatasku, hihanapit ja kiiltävä pinta. Kenties farkkujen ja vaikkapa mokkakenkien kanssa saisi vähän rennomman kokonaisuuden. Siksi tuo Jussin himmeäpintainen selkeän oloinen takki näyttää mielestäni oikein hyvältä käyttötakilta vetoketjuineen päivineen.

Keep Calm and Carry On.

kapten GT

Tuossa ehkä kannattaa pitää rintatasku tyhjänä ja kuljettaa siellä vaikka hanskoja silloin kun ne eivät ole kädessä. Housuina jotkut sävyyn sopivat ruskeat/konjakinväriset sammarit.
Sivistyneen ihmisen kvartaali on 25 vuotta

Jälkiviisas

Taskuliina ja tikkitakki näyttää enemmän siltä kuin taskuun olisi ihan oikeasti survottu nenäliina...
Tämä viesti ei sisällä satunnaista huutelua tai ylläpidon kritisoimista.

Tommi

Viimeisiä sivuja ja näitä omiakin kuviani katsellessa täytyy todeta, että aika homogeenistä meininkiä havaittavissa näin kevään tullen. Eipä siinä silti mitään valittamista, sillä itse olen ainakin täysin ihastunut yhdistelmään flat cap + tikkitakki + mokkakengät. Siksi ei tarvinnut tänäänkään ulkovaatteiden kanssa juurikaan miettiä, että mitä laittaisi päälle.





Myydään valkoisia pellavaliinoja.

Jami


(c) Kimmo Torkkeli

Jalassa oli AS:n Cullfordit ja farkuissa reilut käänteet, mutta ne ei kuvaan näköjään mahtuneet. Tuli jossain määrin yllättäen lähtö valokuvaan lehti haastattelua varten ja tuollanen siitä nyt tuli (tai yksi niistä, tiedä sitten mikä lehteen päätyy).
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

Nti Tursti

^ Jahas... tarkoin valittu taskuliina, mopon kanssa sävy sävyyn :D
It's better to be hated for what you are than to be loved for what you're not
â€" Marilyn Monroe

http://nyan.cat/?f=1

If you love two people at the same time, choose the second. Because if you really loved the first one, you wouldn't have fallen for the second.”
― Johnny Depp

Jami

Lainaus käyttäjältä: Nti Tursti - 19.04.11 - klo:21:16
^ Jahas... tarkoin valittu taskuliina, mopon kanssa sävy sävyyn :D
Naureskelin samaa että ihan hyvin mätsää. Oikeasti taskuliina oli se mikä nyt sattui oleen, mopon kyllä valitsin itse, mutta en tajunnut siinä kyllä tuota mätsäystä (tai ehkä alitajuisesti tiesin, tai sitten tuo väri vaan miellyttää).
Rakkaudella maalta: http://www.kuusikorpi.fi

AK

Lainaus käyttäjältä: Ville - 17.04.11 - klo:23:26
A. Enqvist osoittaa kalastuksen olevan herrasmieslaji.

xevrad, harvoin näkee noin selkeälinjaista nahkatakkia - oiva löydös.

Kiitokset, löytö on tehty Firenzen reissulla. Pienen nahkavaatepajan käsityön taidonnäyte. Samalla reissulla huomasin myös, että Italialaiset ovat kovia tekemään kauppaa :/

Niin ja kengät ovat itseasiassa Villeltä ostetut Salvatoret.